Wracać wciąż do domu Le Guin
Zmierzch Bogów
Literatura :

Marcus Gray - The Clash: Ostatnia załoga na mieście

Trudno wyobrazić sobie lepszą i bardziej kompleksową książkę na temat formacji The Clash od wydanego niedawno w Polsce dzieła Marcusa Graya, zatytułowanego „The Clash: ostatnia załoga na mieście”. Przez ponad siedemset stron śledzimy drogę kariery tej kultowej formacji: od pierwszych prób w zatęchłej piwnicy, po gigantyczne trasy koncertowe na świecie. Autor precyzyjnie i szczegółowo opisuje osoby, miejsca, wydarzenia i anegdoty, co zresztą specjalnie nie dziwi, gdyż Gray pisał tę niezwykłą biografię aż dziesięć lat. 
Już na wstępie Gray ostrzega, że jeśli ktoś spodziewa się po jego książce typowej wzorcowej biografii rockowej, to może czuć się zawiedziony. „The Clash: Ostatnia załoga na mieście” to coś o wiele większego. Autor skupia się oczywiście głównie na historii zespołu, ale jednocześnie nakreśla czytelnikowi historię punka i rock’n’rolla. Tym samym książka staje się pozycją obowiązkową dla każdego miłośnika punk rocka, nawet niekoniecznie fana The Clash. Jest to rzetelnie napisana, bardzo ważna publikacja, w której historia łączy się z muzyką. W przypadku The Clash, z muzyką, która łączy pokolenia. 
Książka została podzielona na cztery części, które przejrzyście i ciekawie przedstawiają ewolucję zespołu. Przenosimy się do roku 1976 i poznajemy młodych punkowców, którzy dzięki talentom, determinacji i pasji szybko zostają wyniesieni na szczyt, a ich zespół staje się jedną z najbardziej wpływowych formacji post-punkowej ery. The Clash był oszałamiającym połączeniem surowej, punkowej energii, oldschoolowego rock’n’rolla z radykalnymi poglądami politycznymi, sprzecznymi z panującym wówczas systemem. Autor podkreśla mocne strony muzyków i opisuje ich pierwszy sukces, jakim było wydanie w 1977 roku debiutanckiej płyty zatytułowanej po prostu „The Clash” oraz późniejszą walkę zespołu z kapryśną brytyjską popularną prasą i wytwórnią CBS, którzy nie dostrzegali jego prawdziwych wartości. 
Ale nie brak w książce również fragmentów, dzięki którym poznajemy muzyków od drugiej strony. Aby być bardziej wiarygodnym dla punkowej sceny panowie często koloryzowali w wywiadach na temat swojego pochodzenia. Identyfikowali się z klasą robotniczą i opowiadali o swoim zaniedbanym dzieciństwie, gdy w rzeczywistości pochodzili z dobrych rodzin i uczęszczali do prywatnych szkół.  Dzięki temu książka Graya jest rzetelna i przekonująca, a historia trzech młodych mężczyzn: Joe Strummera, Micka Jonesa i Paula Simonona stała się inspiracją dla wielu innych punkowych zespołów. Dzięki czwartej części „Życie po życiu” dowiadujemy się, co działo się z muzykami także po rozpadzie The Clash. 
Marcus Gray stworzył niesamowicie drobiazgowe i wciągające dzieło. Po przeczytaniu jego książki można na nowo odkryć twórczość The Clash, a utwory, takie jak „London Calling”, „Should I stay Or should I go” czy „Rock the casbah” już nigdy nie zabrzmią tak samo. Książka przepełniona jest ciekawymi anegdotami i szczegółami z życia zespołu i muzyków, nie zabrakło w niej również zdjęć. Świetna robota, polecam. 
Książkę można nabyć na stronie http://www.kagra.com.pl/

Komentarz
Średnia ocena: 0
Oceny: 0
starstarstarstarstar

Podobne artykuły